Lepší geodet v hrsti ako kameraman na moste

Autor: Juraj Rašla | 20.4.2020 o 12:34 | Karma článku: 5,17 | Prečítané:  567x

Kedysi geodeti kontrolovali mosty, aby nespadli, a priehrady, aby sa neroztrhli. Moje budúce povolanie mi pripadalo zmysluplné ako Holdenovo chytanie v žite, ale bolo Vojtecha a bola pekná jarná potecha.

Príbeh, ktorá Vám rozpoviem (vlastne rozpíšem), sa skutočne stal 23. apríla v roku 1976 na nábreží Dunaja v Bratislave pred hotelom Devín. Nepridal som okrem bodky ani malé „ň“. Nábrežie bolo plné ľudí, lebo práve otvorili výstavu Flóra 1976 v areáli PKO - v „Pekači“.

Most SNP bol ešte úplne nový a neboli v ňom prehrdzavené diery, cez ktoré je dnes vidieť na občas modrý Dunaj. Dunaj dodnes mení farby, ale už nie sú na jeho brehoch rybárske búdy a neplávajú po ňom kajaky, kánojky, skify, propeler ani hraničiari.  

Podhradie bolo už zbúrané, ale ešte nebolo odkúsnuté kusisko z hradného brala nenajedeným  developerom s veľkým apetítom, nebolo postavené „Rivermonštrum“ ani „Zukermandelmonštrum“, Žižková ulica sa ešte nezosúvala a nebol na nej postavený barbarský kolektor.

Namiesto niekedy zmyselných reklám na billboardoch a megabillboardoch, vtedy hyzdili mesto nezmyselné heslá napríklad o akýchsi záveroch „neviemužkolkáteho“ zjazdu alebo o víťaznom februári, aj keď apríl a máj sú najkrajšie mesiace roka.

Kedysi aj v Bratislave rozkvitnuté stromy priam hučali včelami a čmeliakmi a všade lietalo plno vrabcov a lastovičiek.

V ten aprílový deň nás potešilo slniečko, lebo okoloidúcim dievčatám odložilo kabáty a svetre a minisukne vytiahlo „proklatě“ vysoko. Vtedy bolo neslušné iba tak „očumovať baby“, ale keď ste mali teodolit, tak ste sa tvárili, že meriate a mohli ste sa uzízať.

Ale muselo sa to robiť šikovne, aby si to napríklad nevšimol náš profesor „Docent“, inak výborný človek a skúsený geodet. Na cvičení z inžinierskej geodézie sme merali deformácie mosta SNP. Konečne prišiel rad aj na mňa, postavil som sa za statív a s teodolitom som akože cielil na meračský terč.

Bolo perfektne vidieť po nábreží skoro až po vstupnú bránu „Pekača“. Voľným okom nikdy nevidíte toľko krásy, rozkvitnutých stromov aj dievčat. Zrazu som v objektíve uvidel akoby úplne blizučko dve „kočky“, ako na mňa mávajú a bežia ku mne. Rýchlo som zacielil na terč a už som počul dievčatá, ako kričia: „Čau Juro, čo tu nakrúcaš?“  Dobehli ku mne dve moje spolužiačky ešte zo základnej školy z „Vazky“ Vlasta a Duňa, ktoré kedysi „duneli“ mojim chlapčenským srdcom. Nikdy sa na mňa neusmievali tak šťastne, ako teraz. Nerozmýšľal som, neobzrel som sa a okamžite som zamachroval: „Točíme dokumentárny film k májovým oslavám. Ak chcete, môžem vás nafilmovať. Prejdite okolo mňa smerom k Devínu. Pekne sa vystrite, lebo to bude film o mládeži v meste mieru a nepozerajte sa do objektívu.

Nevšimol som si, že náš „Docent“ stojí za mnou. Asi mi závidel, lebo ma pred tými kočkami normálne zhodil: „Kolega merajte, lebo za chvíľu už končí cvičenie a ešte všetci nemerali.“ Vlasta s Duňou ma nemastno-neslano pozdravili a „odpluli kdesi do Triany“ a už som ich nikdy nevidel.

 (V češtine neznamená, že pľuvali, ale že odplávali ako koráby na mori za obzor do neznáma alebo ako koráby pušte vznešene odkráčali kdesi do fatamorgány.)

Ešte som si povzdychol: „Plují lode na vše strany a nenese mne žádna z nich.

Často sa stávalo, že si nás geodetov pomýlili s filmármi, hlavne dievčatá sa obyčajne vyrovnali a nasadili húpavejší krok aj úsmev. Nikdy som sebe ani dievčatám radosť nepokazil a dúfam, že ani filmárom.

Dnes chápem, prečo majú dievčatá radšej kameramanov než geodetov, lebo si myslia, že ich krásu skôr objaví kameraman než geodet. To sa hlboko mýlia. Lebo s kameramanmi je to ako s pracovníkmi Figara, ktorí vyrábajú čokolády, ale tak sú presýtení sladkosťami, že čokoládu nemôžu už ani vidieť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Čas na zadné dvierka

Právny štát sa odkladá. Poľsko a Maďarsko zrejme prinútia Úniu k ústupu.

Nového šéfa polície vyberá aj Spišiak. Prišli štyri prihlášky

Konečné slovo pri výbere bude mať minister Mikulec.


Už ste čítali?