Ako sme si s našou prezidentkou Zuzanou Čaputovou pripomenuli Deň Zeme v čase koronakrízy

Autor: Juraj Rašla | 23.4.2020 o 23:14 | (upravené 24.4.2020 o 10:03) Karma článku: 3,65 | Prečítané:  540x

Bloger Juro sa pokúsil v záhrade porýľovať zem, ale pre extrémne sucho musel na zatvrdnutú zem zobrať krompáč.  Prezidentka Zuzana Čaputová mala väčší problém, snažila sa obmäkčiť zatvrdnuté srdcia občanov Slovenska.

Navrhla im, aby „sa k našej planéte nesprávali ako k spotrebnému tovaru, lebo sa ukazuje, že každé závažné poškodenie kvality životného prostredia pocítime aj na vlastnom zdraví.“

Naša prezidentka aj naša planéta nám dávajú naliehavo najavo, že sme k našej planéte stratili pokoru a cit pre mieru: Klimatická kríza a koronakríza nás učia niečo podobné – aby sme prežili v zdraví, musíme nahradiť egoizmus spolupatričnosťou a záujmom o svet okolo nás. Potrebujeme dôkladnú a účinnú zmenu politík, spôsobu podnikania, výroby energie, dopravy a nakladania s prírodnými zdrojmi. Potrebujeme zlepšiť ochranu biodiverzity.“

Naša prezidentka mala pri nakrúcaní svojho príhovoru z lesa ku Dňu Zeme najväčší problém nájsť les, lebo u nás si nevšimli a vyrúbali aj listnaté lesy, ktoré lykožrútom (na rozdiel od „štiepkovačov“) vôbec nešmakujú.

Neviem, či sa našej prezidentke podarilo zasiať semienko nádeje a zodpovednosti do našich natvrdnutých hláv, ale bloger Juro zlomil krompáč a nepodarilo sa mu záhradu porýľovať a čaká na dážď, aby mohol zasadiť rastliny a bylinky, ktoré sú liečivé možno aj proti koronavírusu: alou pravú (Aloe vera), palinu (Artemisia) a černuchu resp. čiernu rascu (Nigella sativa).

Bloger Juro a prezidentka Zuzana Čaputová neboli jediní, ktorí sa borili s tvrdosťou a natvrdnutosťou.

Papež František má najsilnejšiu zbraň - vieru a modlitbu na ochranu Božieho diela. Odsúdil natvrdnutý „ekonomický systém, ktorý umožňuje bohatým zneužívať chudobných a meniť Zem na „obrovskú kopu odpadkov“. Ku Dňu Zeme uviedol: „Ako nás učí pandémia koronavírusu, celosvetové výzvy môžeme zvládnuť len prejavovaním solidarity jedného s druhým a zahrnutím najzraniteľnejších do svojho stredu.“

Pápež František vyzval svetových lídrov, aby sa poučili z pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 a spoločne pracovali na ochrane planéty a ľudí.

Greta Thunberg vyzvala na Deň Zeme natvrdnutých svetových lídrov, aby odložili vzájomné nezhody, aby spolupracovali a počúvali vedcov. Poznamenala: Klimatická kríza možno nie je taká akútna ako kríza spôsobená koronavírusom, avšak musíme sa ňou zaoberať teraz, inak sa stane nezvratnou“.

Je vidno, že generálny tajomník OSN António Guterres už má viacej ako 16 rokov a že je diplomat. Neobrátil sa na natvrdnutých svetových lídrov, ale diplomaticky na natvrdlé „sa“: „Narušenie klímy „sa“ blíži k bodu, z ktorého niet návratu. Musí „sa“ rázne zakročiť ...“

Prezident USA Donald Trump si na Deň Zeme otvoril svoj čierny kufrík. Jediným obsahom kufríka je našťastie vždy iba zrkadielko a hrebeň. Trump sa so záľubou pozrel do zrkadielka a spokojne zamrmlal: „Vraj Deň Zeme. Amerika predovšetkým!“ a s hrebeňom si prehrabol vlasy.

U našich najbližších susedov si tiež pripomenuli Deň Zeme. Premiér Babiš zatelefonoval prezidentovi Zemanovi.

Záverom mi nedá nepripomenúť, že tú záhradu treba porýľovať a treba zasadiť niečo zmysluplné a odolné suchu. Namiesto strihaného trávnika treba urobiť pestrú lúku plnú kvetov aj púpav.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Čas na zadné dvierka

Právny štát sa odkladá. Poľsko a Maďarsko zrejme prinútia Úniu k ústupu.

Nového šéfa polície vyberá aj Spišiak. Prišli štyri prihlášky

Konečné slovo pri výbere bude mať minister Mikulec.


Už ste čítali?