Vymenuje minister zdravotníctva ornitológa za hlavného gynekológa?

Autor: Juraj Rašla | 26.10.2020 o 7:00 | Karma článku: 7,83 | Prečítané:  2986x

Zatiaľ nevieme, ale môže, lebo takú máme legislatívu už od roku 2011. Na konci blogu sú uvedené citácie toho istého právneho predpisu z roku 2009 a upraveného v roku 2011. Stačilo vymeniť čiarku za „alebo“.

Právne predpisy podpisovali vtedajší ministri. Možno o tom ani ministri alebo ministerky nevedeli a zaúradoval tlačiarenský alebo skôr podnikateľský škriatok.

Kdeže sú tie časy, keď hlavných odborníkov navrhovala ministrovi spoločne Slovenská lekárska komora a Slovenská lekárska spoločnosť tak, aby hlavný odborník mal nielen 10 rokov praxe v príslušnom špecializačnom odbore, ale aby mal súčasne vedeckú alebo vedecko - pedagogickú hodnosť.

Dnes hlavnému odborníkovi stačí iba 10 rokov praxe v príslušnom špecializačnom odbore alebo vedecká hodnosť (akákoľvek) bez praxe.

Taký ornitológ, CSc. ako hlavný odborník pre gynekológiu by musel mať skutočne pevné duchovné zdravie, ale aj by sa v covidovskom čase hodil, lebo coronavírus na nás vraj prešiel z netopierov, ktorým najlepšie rozumie práve ornitológ.

Hlavní odborníci a krajskí odborníci sú podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti poradným orgánom ministra zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorí spolupracujú s ministerstvom zdravotníctva pri odbornom usmerňovaní poskytovania zdravotnej starostlivosti a pri odborno-metodickom vedení zdravotnej starostlivosti v príslušnom odbore. Zloženie, úlohy a rokovací poriadok hlavných odborníkov a krajských odborníkov upravuje štatút, ktorý schvaľuje minister zdravotníctva Slovenskej republiky.

Porovnanie štatútu hlavných a krajských odborníkov MZ SR z roku 2009 a upraveného v roku 2011

Vestník MZ SR 2009, čiastka 56-57, strana 410:

(4) Kvalifikačným predpokladom pre výkon funkcie hlavného odborníka v zdravotníckom povolaní lekár, zubný lekár, farmaceut a ostatní je získanie špecializácie v príslušnom špecializačnom odbore, najmenej 10 rokov praxe v príslušnom odbore, prípadne v príslušných odborných pracovných alebo príslušných špecializovaných pracovných činnostiach, získanie vedeckej hodnosti (PhD., CSc., DrSc.) alebo vedecko - pedagogickej hodnosti v príslušnom odbore (docent alebo profesor – nie hosťujúci) a zároveň aktívne pracuje v danom odbore.

Vestník MZ SR 2011, čiastka 34-36, strana 255:

 (4) Kvalifikačným predpokladom pre výkon funkcie hlavného odborníka v zdravotníckom povolaní lekár, zubný lekár a farmaceut je získanie špecializácie v príslušnom špecializačnom odbore, najmenej 10 rokov praxe v príslušnom odbore, prípadne v príslušných odborných pracovných alebo príslušných špecializovaných pracovných činnostiach alebo získanie vedeckej hodnosti (PhD., CSc., DrSc.) alebo vedecko - pedagogickej hodnosti v príslušnom odbore (docent alebo profesor - nie hosťujúci) a zároveň aktívna práca v danom odbore.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nového šéfa polície vyberá aj Spišiak. Prišli štyri prihlášky

Konečné slovo pri výbere bude mať minister Mikulec.

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.


Už ste čítali?