Vymenuje minister zdravotníctva ornitológa za hlavného gynekológa?

Autor: Juraj Rašla | 26.10.2020 o 7:00 | Karma článku: 7,83 | Prečítané:  2987x

Zatiaľ nevieme, ale môže, lebo takú máme legislatívu už od roku 2011. Na konci blogu sú uvedené citácie toho istého právneho predpisu z roku 2009 a upraveného v roku 2011. Stačilo vymeniť čiarku za „alebo“.

Právne predpisy podpisovali vtedajší ministri. Možno o tom ani ministri alebo ministerky nevedeli a zaúradoval tlačiarenský alebo skôr podnikateľský škriatok.

Kdeže sú tie časy, keď hlavných odborníkov navrhovala ministrovi spoločne Slovenská lekárska komora a Slovenská lekárska spoločnosť tak, aby hlavný odborník mal nielen 10 rokov praxe v príslušnom špecializačnom odbore, ale aby mal súčasne vedeckú alebo vedecko - pedagogickú hodnosť.

Dnes hlavnému odborníkovi stačí iba 10 rokov praxe v príslušnom špecializačnom odbore alebo vedecká hodnosť (akákoľvek) bez praxe.

Taký ornitológ, CSc. ako hlavný odborník pre gynekológiu by musel mať skutočne pevné duchovné zdravie, ale aj by sa v covidovskom čase hodil, lebo coronavírus na nás vraj prešiel z netopierov, ktorým najlepšie rozumie práve ornitológ.

Hlavní odborníci a krajskí odborníci sú podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti poradným orgánom ministra zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorí spolupracujú s ministerstvom zdravotníctva pri odbornom usmerňovaní poskytovania zdravotnej starostlivosti a pri odborno-metodickom vedení zdravotnej starostlivosti v príslušnom odbore. Zloženie, úlohy a rokovací poriadok hlavných odborníkov a krajských odborníkov upravuje štatút, ktorý schvaľuje minister zdravotníctva Slovenskej republiky.

Porovnanie štatútu hlavných a krajských odborníkov MZ SR z roku 2009 a upraveného v roku 2011

Vestník MZ SR 2009, čiastka 56-57, strana 410:

(4) Kvalifikačným predpokladom pre výkon funkcie hlavného odborníka v zdravotníckom povolaní lekár, zubný lekár, farmaceut a ostatní je získanie špecializácie v príslušnom špecializačnom odbore, najmenej 10 rokov praxe v príslušnom odbore, prípadne v príslušných odborných pracovných alebo príslušných špecializovaných pracovných činnostiach, získanie vedeckej hodnosti (PhD., CSc., DrSc.) alebo vedecko - pedagogickej hodnosti v príslušnom odbore (docent alebo profesor – nie hosťujúci) a zároveň aktívne pracuje v danom odbore.

Vestník MZ SR 2011, čiastka 34-36, strana 255:

 (4) Kvalifikačným predpokladom pre výkon funkcie hlavného odborníka v zdravotníckom povolaní lekár, zubný lekár a farmaceut je získanie špecializácie v príslušnom špecializačnom odbore, najmenej 10 rokov praxe v príslušnom odbore, prípadne v príslušných odborných pracovných alebo príslušných špecializovaných pracovných činnostiach alebo získanie vedeckej hodnosti (PhD., CSc., DrSc.) alebo vedecko - pedagogickej hodnosti v príslušnom odbore (docent alebo profesor - nie hosťujúci) a zároveň aktívna práca v danom odbore.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Čas na zadné dvierka

Právny štát sa odkladá. Poľsko a Maďarsko zrejme prinútia Úniu k ústupu.

Nového šéfa polície vyberá aj Spišiak. Prišli štyri prihlášky

Konečné slovo pri výbere bude mať minister Mikulec.


Už ste čítali?